• 1
A A A

Finał – 19.03.2014 r.

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu informuje o organizacji imprezy szaradziarskiej dla dzieci i młodzieży.

Finał miejski V Szaradziarskiego Turnieju Szkół Podstawowych odbył się 19 marca 2014 r. w siedzibie OPP ul. Chełmińska 104.

W finale wzięli udział uczniowie wyłonieni wcześniej w eliminacjach szkolnych, w których uczestniczyło 160 uczniów.

Celem całego cyklu turniejów była popularyzacja rozrywek umysłowych wśród dzieci i młodzieży. Ten interdyscyplinarny konkurs wymagał nie tylko wiedzy ogólnej, ale również umiejętności rozwiązywania różnego rodzaju łamigłówek i zadań szaradziarskich. Uczestnicy turnieju finałowego rozwiązywali  krzyżówki, logogryfy, anagramy, szyfrogramy, rebusy i inne łamigłówki. Tematyka zadań nawiązywała w szczególności do ekologii oraz ochrony przyrody. Jako przykład można podać układankę, w rozwiązaniu której powstawały nazwy kwiatów, krzyżówka z końcowym rozwiązaniem „Energia słoneczna” oraz rebusy „Zielona szkoła”, „Pomnik przyrody”.

W finale szkół podstawowych wzięło udział 20 drużyn. Zwyciężyła drużyna nr 2 ze Szkoły Podstawowej nr 16 w składzie: Amelia Uliszewska, Jakub Bociek, Łukasz Kalbarczyk z maksymalną ilością 78 punktów za zestaw.

Drugie miejsce zajęła drużyna nr 1 reprezentująca  Szkołę Podstawową nr 3 w składzie:  Nikodem Kręcki, Kamil Spychalski, Maciej Stachewicz (również 78 pkt).

Trzecie drużyna nr 1 ze Szkoły Podstawowej nr 16 (77 pkt) w składzie: Marcel Badakshi, Kacper Kozak, Jakub Więckowski.

Czwarte miejsce zajęła drużyna  SP 12 (77 pkt) - Oliwia Osińska, Kacper Gończewski, Hubert Kwiatkowski.

Piąte miejsce drużyna SP 11 (76 pkt) – Julia Deręgowska, Joanna Rusak, Agnieszka Żywiecka, a szóste drużyna SP 2 (75 pkt) – Magdalena Aniszewska, Krzysztof Kruszewski, Wiktoria Żołądź.

W finale indywidualnym szkół podstawowych startowało 58 uczniów.

Pierwsze miejsce zajęła Matylda Bonikowska ze Szkoły Podstawowej nr 7 - (19 pkt). Drugie miejsce zajęła Dominika Orgacka (SP 20) – również 19 pkt, a trzecie Maciej Kaszuba (SP 21) – 18 pkt. Następne miejsca zajęli: Joanna Rusak (SP 11) – 18 pkt, Kamil Spychalski (SP 3) – 17 pkt, Nadia Przybył (SP 2) – 17 pkt.

O poszczególnych miejscach decydował również czas oddania zestawu zadań, a maksymalnie można było uzyskać 23 punkty. Najlepsze drużyny otrzymały puchary, nagrody książkowe, upominki, dyplomy, a zawodnicy w turnieju indywidualnym medale, nagrody książkowe oraz dyplomy ufundowane przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej oraz sponsorów imprezy.