A A A

PRACOWNIA BATIKU w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu.

Inspiracją do powstania pracowni oraz jej działalności były 5-dniowe warsztaty, które odbyłam w Akademii Łucznica, w maju 2018r. Jednym z celów programowych Akademii jest  wprowadzanie w arkana wiedzy o sztuce, kulturze oraz propagowanie różnorodnych form rękodzieła artystycznego. Rękodzieło, które wybrałam to właśnie batik. Technika zafascynowała mnie, ponieważ przyciąga mocą koloru, swobodą i innością, pozwala również zrelaksować się i stworzyć niepowtarzalne dzieła, jak i dlatego, że nie jest ogólnie dostępna, przez co staje się wyjątkowa.

Pracownia, to również efekt moich poszukiwań i chęci zaproponowania dzieciom i młodzieży możliwości poznania i wypowiadania się w technice, z którą nie stykają się na co dzień w szkole czy innych zajęciach pozaszkolnych.

Kurs batiku trwa rok, od września do czerwca. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w trzech niewielkich grupach, od 6 do 8 osób w jednej grupie.

Zapraszam serdecznie! Anna Osicka

Zajęcia odbywają się zgodnie z planem zajęć:

aktualny plan zajęć OPP

Jak powstaje batik?

Jest krótki filmik dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, co to jest batik i jak powstaje - krótko, zwięźle i na temat. Jeśli spodoba Wam się ta technika zapraszam na zajęcia stacjonarne. Pracownia batiku znajduje się na parterze. Gdy wejdziesz do OPP podążaj za specyficznym zapachem rozgrzanego wosku. To jest to!

Batik tradycyjny

Kolejny "odcinek" przybliżający technikę batiku tym, którzy są zainteresowani malowaniem na tkaninie, a może i nawet uczestnictwem w warsztatach batiku organizowanych w naszej placówce.

Batik malowany

To technika łączona, wymyślona i dostosowana do pracy z dziećmi i młodzieżą. Technika ta jest nastawiona na szybsze osiągnięcie zamierzonego efektu pracy. Dzięki niej cieszymy oko już w trakcie tworzenia, co nie zawsze jest widoczne w czasie pracy w technice tradycyjnej, w której efekt naszych działań można zobaczyć tak naprawdę dopiero po ostatnim barwieniu i wyprasowaniu tkaniny. Zapraszam do obejrzenia przykładowych prac.