A A A

X SMG magnes

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu zorganizowało 10-11 maja 2019 r. X Szaradziarskie Mistrzostwa Grudziądza, pod patronatem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego.

W piątek uczestnicy zwiedzili firmę Franklin Aircraft Engines, gdzie można było obejrzeć silniki i inny sprzęt lotniczy. Następnie w karczmie „Czarci Młyn” odbyło się „Spotkanie z „Rozrywką”, podczas którego redaktor Arkadiusz Dybała przeprowadził drużynowe potyczki m.in. z krzyżówką X – jubileuszową i krzyżówką rebusową. Najlepszym duetem okazali się: Sławomir Koszelew z Ignatek i Mirosław Norwajszas ze Szczecina.

Po umysłowych zmaganiach 30-osobowa grupa szaradzistów wzięła udział w „Biesiadce z „Enigmą”, były też tańce i zabawa z DJ-em prawie do północy.

W sobotę, podczas turnieju głównego rozwiązywano różnorodne zadania szaradziarskie, począwszy od znanych odmian krzyżówek, wirówek, szyfrogramów, a na pantropach i tematycznych, regionalnych kończąc. Zestaw łamigłówek ułożyli członkowie Toruńskiego Klubu Szaradzistów „Sfinks”: Stanisław Bruszkowski, Marian Chylewski, Dariusz Cugier, Waldemar Marciniak, Dariusz Staszkiewicz oraz gościnnie Bożena Władyka z głogowskiego „Asa”.

Przed ogłoszeniem wyników rozwiązywano zestaw łamigłówek „Jubileusze” ułożony przez Krzysztofa Oleszczyka, w którym zwyciężyli: Wojciech Gołęcki z Inowrocławia, Mariusz Warnke z Dąbrówki Tczewskiej i Anna Maria Ketner z Józefowa. Natomiast zestaw Tomasza Cerka najlepiej rozwiązali Jerzy Dymek z Olsztyna, Tomasz Wiśniewski z Chełmży i Anna Maria Ketner z Józefowa.

Z zestawem mistrzostw najlepiej poradziła sobie Agnieszka Warwas z Poznania (po raz trzeci w historii grudziądzkich mistrzostw!), zdobywając puchar prezydenta Grudziądza z wynikiem 117 pkt (na 127 możliwych). Drugie miejsce i puchar przewodniczącego Rady Miejskiej zdobył Sławomir Koszelew z Ignatek k. Białegostoku (112 pkt), a trzecie miejsce i puchar dyrektora Ogniska Pracy Pozaszkolnej Jerzy Dymek z Olsztyna (109 pkt).

Puchar firmy KRD dla najlepszego grudziądzanina trafił w ręce Tomasza Cerka (8. miejsce, 93 punkty).

Uczestnicy mistrzostw otrzymali ponadto albumy, nagrody książkowe, wydawnictwa, krzyżówkę na magnesie z panoramą Grudziądza, biuletyn informacyjny dotychczasowych mistrzostw, dyplomy oraz upominki promujące miasto i region.

W turnieju głównym sklasyfikowano 46 szaradzistów, a w całej, dwudniowej imprezie wzięło udział 80 miłośników rozrywek umysłowych.

Organizatorzy dziękują za wsparcie i pomoc w organizacji mistrzostw następującym instytucjom i firmom: Urząd Miejski w Grudziądzu, Rada Miejska w Grudziądzu, Starostwo Powiatowe w Grudziądzu, Urząd Marszałkowski w Toruniu, Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia Sp. z o.o., w Grudziądzu, firma Lubawa S.A. Oddział w Grudziądzu, Muzeum w Grudziądzu, firma KRD w Grudziądzu, Karczma „Czarci Młyn” w Grudziądzu, Redakcja „Rozrywki”, Toruński Klub Szaradzistów „Sfinks”, Zespół Placówek Młodzieżowych „Bursa”w Grudziądzu.

Informacja o mistrzostwach ukazała się:

  • Dwutygodnik „Rozrywka” nr 8 z dnia 14.04.2019 r., s. 1, 38, 39, 46, 48, 50.
  • Dziennik „Gazeta Pomorska” nr 96 z dnia 24.04.2019 r., s. 10 Wydarzenia – „W każdym wieku warto ćwiczyć umysł” (DD).
  • Dziennik „Gazeta Pomorska” nr 111 z dnia 14.05.2019 r., s. 11 - „Stawką był tytuł mistrza szarad” (DD).
  • Dwutygodnik „Rozrywka” nr 12 z dnia 9.06.2019 r., s. 39, 47 – „Jubileusz w Grudziądzu” (mch).
  • www.rozrywka.waw.pl - „Grudziądz zaprasza” - 3.04.2019 r.
  • www.rozrywka.waw.pl - „X Mistrzostwa Grudziądza” (relacja, wyniki, filmik, fotki) – 15.05. 2019 r.
  • www.pomorska.pl. – Artykuł o X SMG – 13.05.2019 r. (relacja, fotki).
  • Relacja TVSM Grudziadz – 15.05.2019 r.

Marian Chylewski

 

 

X SMG pomorska1

X SMG pomorska2